Najnowsze wpisy, strona 76


mar 18 2016 Sektor BPO nakręca krakowski rynek biurowy...
Komentarze: 0

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową, zarówno w miastach regionalnych, jak i w Warszawie. W ubiegłym roku wynajęło się o jedną trzecią więcej biur niż w 2014 roku, który również był bardzo dobry pod tym względem.  Precedensem okazała się ilość powierzchni wynajętej w głównych aglomeracjach, poza Warszawą, w których wolumen najmu po raz pierwszy w historii był większy niż w stolicy.  

 

W największym stopniu przyczyniły się do tego firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które podpisały umowy na ponad połowę powierzchni wynajętej w 2015 roku w największych miastach, poza Warszawą. Stanowią one zdecydowanie najliczniej reprezentowaną grupę najemców biur na rynkach regionalnych. Jak podają specjaliści firmy doradczej Walter Herz, w 2015 roku firmy sektorowe wynajęły niemal 400 tys. m kw. biur w głównych aglomeracjach, poza stolicą.   

 

70 proc. biur dla firm BPO/SSC

 

Sektor BPO/CSS najprężniej rozwija swoją działalność w Krakowie i we Wrocławiu. W tych miastach firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu były odbiorcą ok. 70 proc. ubiegłorocznej puli najmu. Branża rośnie w naszym kraju o około 15 proc. rocznie, a jej ekspansja pociąga za sobą rozwój regionalnych rynków biurowych. Poza Krakowem i Wrocławiem, wzrost tej gałęzi gospodarki stanowi motor dla rozwoju inwestycji biurowych w Trójmieście, Poznaniu, Aglomeracji Katowickiej, czy Łodzi.         

 

Branża wyrasta na wiodącego pracodawcę w Polsce. Jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, obecnie w tym segmencie rynku zatrudnionych jest ponad 170 tys. osób. Prognozy wskazują, że w tym roku zatrudnienie w branży wzrośnie o ok. 20 tys.

 

Kraków europejskim liderem outsourcingu

 

Największym ośrodkiem outsourcingu, nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest Kraków. Stolica Małopolski jest zarówno polskim, jak i światowym liderem, jeśli chodzi o liczbę nowych podmiotów i rozwój firm z sektora BPO/SSC. W szczególnie szybkim tempie w  mieście rozwija się outsourcing IT i usługi związane z rozwojem.

Miasto zapewnia inwestorom wsparcie, świetny dostęp do wykwalifikowanej kadry, przy niższych w porównaniu z Warszawą kosztach pracy i stawkach czynszowych za wynajem powierzchni biurowej. Zachętą do inwestowania jest też turystyczna pozycja miasta, które jest jednym z najpopularniejszych miejsc wycieczkowych w Europie.  

 

Zatrudnienie w sektorze osiągnie 58 tys. osób

 

Specjaliści Walter Herz, na podstawie najnowszych analiz organizacji ASPIRE , podają że styczniu 2016 roku w międzynarodowych firmach działających w Krakowie w sektorze zatrudnionych było około 48 tys. osób. W ciągu ostatniego roku wzrosło o 9750 osób (26 proc.). Doradcy informują, że według raportu ASPIRE do stycznia 2017 roku branża wzbogaci się o kolejne 10 000 pracowników (20 proc.), a zatrudnienie zwiększy się do 58 tys. osób.  

 

Eksperci Walter Herz podkreślają jednocześnie, że w ciągu ostatnich lat nastąpiła wyraźna ewolucja usług świadczonych przez centra BPO, które od obsługi prostych procesów biznesowych przeszły do zaawansowanych operacji, wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Ośrodki outsourcingowe zlokalizowane w mieście świetnie sobie radzą m.in. w takich obszarach, jak rachunkowość zarządcza, czy obsługa zaawansowanych procesów IT.   

 

W Krakowie ulokowało swoje oddziały wiele światowych firm, należą do nich m.in.: Capgemini, Cisco, Eletrolux, Shell, UBS, State Street, AMS, ALK-Abello, Google, FedEx, Capita, Getinge Group, HSBC, Grid Dynamics, IBM, IAG Dassault Systems, Lufthansa, Lundbeck, Architech, Red Stack Tech, Solar Winds, Amway, Symphony. Obecne na krakowskim rynku firmy rozwijają obszar swojej działalności. Przykładem może być informatyczna firma Comarch, która na przestrzeni ostatniego roku zwiększyła zatrudnienie o ok. 800 osób, czy centrum biznesowe koncernu Shell, które zatrudniło 400 nowych pracowników.

 

Kraków zbliża się do 1 mln m kw. biur

 

Wraz z rozwojem ośrodków BPO i centrów SSC w Krakowie rozwija się rynek biurowy. W 2015 roku popyt na powierzchnie biurowe w mieście przekroczył 200 tys. m kw., obliczają eksperci Walter Herz. Do użytku oddane zostało niespełna 80 tys. m kw. biur. W tym roku oddane może zostać ponad 100 tys. m kw. powierzchni biurowej, z wynajmem której nie będzie problemu, bo najemcy już na nią czekają. Współczynnik powierzchni niewynajętej w mieście oscyluje bowiem w okolicy 4-5 proc. Obecnie biura można wynająć np. w nowym budynku kompleksu Bonarka Business Park i Quattro Business Park, biurowcu Opolska Business Park, Equal Business Park, czy Aleja Pokoju 5.

 

Eksperci Walter Herz oceniają, że w ciągu najbliższych dwóch lat całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie osiągnie poziom 1 mln metrów kw. Obecnie Kraków dysponuje niespełna 800 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wśród nowych budynków powstających w mieście znajduje się biurowiec Axis  i realizowane są kolejne etapy inwestycji DOT Office oraz Enterprise Park.

 

Wrocław i Trójmiasto gonią Kraków

 

Krakowowi depcze po piętach Wrocław i Trójmiasto. W tych aglomeracjach firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu również poszukują biur, tym samym stanowiąc konkurencję dla stolicy Małopolski. Specjaliści Walter Herz podają przykład amerykańskiego koncernu State Street, świadczącego usługi finansowe dla globalnych inwestorów instytucjonalnych, który od kilku lat działa w Krakowie i zatrudnia 2500 osób, a niedawno wynajął biura w gdańskiej Alchemii, gdzie ma pracować 1100 osób.

 

Kraków nadal pozostaje jednak liderem, jeśli chodzi o wynajem biur przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W 2015 roku podpisały one umowy na wynajem ponad 150 tys. mkw. krakowskich biur. We Wrocławiu firmy outsourcingowe wynajęły w minionym roku ponad 90 tys. m kw. powierzchni biurowej. W ubiegłym roku Wrocław i Trójmiasto wyprzedziły jednak Kraków pod względem ilości biur oddanych do użytkowania i to właśnie one zapewniają firmom obsługującym procesy biznesowe większą dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej.

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
mar 15 2016 Walter Herz skomercjalizuje Postępu 3
Komentarze: 0

Firma Walter Herz przeprowadzi proces komercjalizacji warszawskiego kompleksu biurowego przy ul. Postępu 3, który przez ostatnie 10 lat wynajmował  Polkomtel

Biurowiec przy ul. Postępu 3 został oddany do użytku w 2005 roku. Przez ostatnią dekadę stanowił siedzibę firmy Polkomtel, która najmowała go w całości. Obiekt składa się z dwóch siedmiokondygnacyjnych budynków, które łączy praktyczne, przeszklone przejście. Całemu kompleksowi modernistycznego charakteru nadaje tektonika i kolorystyka elewacji oraz rodzaj detalu zastosowanego przez architektów z pracowni Arkus.

Biurowiec przy ul. Postępu 3 zapewnia nowoczesne rozwiązania techniczne, efektownie zaaranżowane główne wejście i recepcje oraz przestronne hole i korytarze. Oferuje łącznie ponad 20 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy B+. Do dyspozycji najemców pozostaje 376 miejsc postojowych w garażu podziemnym oraz 69 na wydzielonym parkingu zewnętrznym.  

Eksperci z firmy Walter Herz, która jest wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację biurowca podkreślają, że obiekt przy ul. Postępu 3 to odpowiedni adres dla firm, które poszukują w Warszawie wysokiej klasy powierzchni biurowej, z możliwością ustalenia elastycznego okresu najmu. Jak zaznacza Mateusz Strzelecki, Senior Associate w Walter Herz w budynku są dostępne moduły o metrażu od 120 m kw. do 2 000 m kw. powierzchni usytuowanej na jednym piętrze. Warunki kontraktów negocjowane są indywidualnie. Minimalny okres najmu nie jest określony. Najemcy nie są zobligowani do podpisywania wieloletnich umów.

Mateusz Strzelecki informuje również, że jeden z budynków, którego powierzchnia liczy około 6 tys. m kw., spełnia warunki do adaptacji na cele hotelowe. 

Jak podkreślają specjaliści, kompleks biurowy przy ul. Postępu 3 zlokalizowany jest na terenie jednej z najdynamiczniej rozwijających się, warszawskich stref biznesowych, w pobliżu CH Galeria Mokotów. Służewieckie zagłębie biurowe to enklawa, w obrębie której siedziby lokują globalne korporacje, międzynarodowe firmy i prężnie prosperujące polskie przedsiębiorstwa.  Rozwojowi tej części Mokotowa sprzyja niewielka odległość do centrum i lotniska Okęcie, do którego można dotrzeć w ciągu 10 minut  oraz dogodne położenie komunikacyjne, umożliwiające sprawny dojazd ze wszystkich dzielnic miasta.

Marek Wesołowski, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Kapitałowej WAN, która jest właścicielem warszawskiego kompleksu biurowego przy ul. Postępu 3 podkreśla, że obiekt cechuje oryginalna, ponadczasowa aranżacja architektoniczna, dzięki czemu zapewnia eleganckie środowisko pracy. - Standard oferowanych biur o wysokości ponad 3 metrów, wyposażonych w ponadstandardowe okablowanie strukturalne kategorii 6, system podwieszanych sufitów i klimatyzacji oraz nowoczesne rozwiązania techniczne (BMS), zadowoli nawet najbardziej wymagających najemców, przede wszystkim z sektora IT. Komfort pracy podnoszą także liczne przeszklenia w budynkach, zwiększające dostęp naturalnego światła do wnętrz oraz wyjątkowo korzystny współczynnik miejsc parkingowych - zwraca uwagę Marek Wesołowski.   

Spektrum działalności Grupy Kapitałowej WAN, obecnej na rynku nieruchomości od ponad 20 lat, obejmuje segment mieszkaniowy, biurowo-usługowy, oraz magazynowy. Grupa zgromadziła portfel inwestycyjny, w którym znajdują się nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Płocku i na Mazurach. WAN stale rozwija portfolio swoich projektów, firma przygotowuje do realizacji m.in. centrum logistyczne pod Warszawą oraz kolejne inwestycje biurowe i mieszkaniowe.    

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lut 22 2016 Luksusowe, warszawskie biura z odzysku
Komentarze: 0

 Poza nowymi inwestycjami, także modernizacja centralnie położonych, warszawskich budynków przyniesie tysiące metrów wysokiej klasy powierzchni biurowej   

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym najemcy wykazali się aktywnością na niespotykaną dotąd skalę. Wynajęta została rekordowa ilość powierzchni biurowej - ponad 800 tys. m kw., o przeszło jedną trzecią więcej niż w 2014 roku.  

Tempa nie zwalniali także deweloperzy. Jak podsumowują analitycy firmy doradczej Walter Herz, ubiegły rok przyniósł warszawskiemu rynkowi biurowemu ponad 20 nowych obiektów. Specjaliści przewidują, że 2016 rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej owocny.

Doradcy Walter Herz, którzy udostępnili właśnie najbardziej aktualną mapę stołecznych obiektów biurowych, obliczają że w tym roku w Warszawie może przybyć kolejne 400-450 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do biur, jakie wejdą na rynek w zakończonych projektach, dojdzie jeszcze powierzchnia w modernizowanych budynkach.  

Największym repozycjonowanym biurowcem w 2015 roku jest liczący 28 tys. m kw. powierzchni najmu Spectrum Tower, położony w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Twardej. Pod koniec minionego roku zakończona została również budowa biurowca klasy A - Nowy Świat 2.0., który stanął pomiędzy Centrum Bankowo-Finansowym Nowy Świat, a placem Trzech Krzyży. Nowy biurowiec jest jednym z elementów rozbudowy i modernizacji tego terenu. Projekt obejmuje również rewitalizację budynku Centrum Bankowo-Finansowego wraz z parkingiem i dziedzińcem, na którym ma zostać zaaranżowana aktywna przestrzeń miejska. Siedmiokondygnacyjny obiekt dostarczy po obliczonej na okres dwóch lat modernizacji, 16 tys. m kw. powierzchni biurowej, której standard zostanie podniesiony do klasy A.   

Nowoczesne biura będą też w dawnym budynku Domu Wydawniczego Bellona, który znajduje się u zbiegu Towarowej i Grzybowskiej. Prowadzone obecnie prace remontowe mają doprowadzić do renowacji biurowca, który częściowo wpisany został do rejestru zabytków. Odrestaurowany obiekt zostanie połączony z placem Europejskim przy Warsaw Spire.

Niedaleko, przy ulicy Żelaznej na realizację czeka wciąż inwestycja ArtNorblin, której bazą jest dziesięć zabytkowych budynków dawnej fabryki słynnych, warszawskich platerów. Według założeń nad historycznymi zabudowaniami znaleźć się ma szklana nadbudowa. Poza 40 tys. m kw. wysokiej klasy powierzchni biurowej projekt przewiduje stworzenie otwartej, miejskiej przestrzeni handlowej, usługowej i kulturalnej.  

Renowację przechodzi natomiast położona przy rondzie Charles'a de Gaulle'a kamienica rodziny Branickich. Zabytkowy budynek z początku XX wieku usytuowany na szlaku Traktu Królewskiego przy Smolnej 40 zaoferuje kilka tysięcy wysokiej klasy powierzchni biurowej.

Powierzchnię biurową klasy A+ po przebudowie zaoferuje również budynek usytuowany przy placu Trzech Krzyży, w którym przez kilkanaście lat mieściła się siedziba ING. Po zakończeniu modernizacji obiektu znajdujące się w nim biura spełniać mają wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Ethos zyska nowe, pięciokondygnacyjne skrzydło od strony Skarpy Wiślanej, a jego sercem stanie się ogólnodostępne, przykryte szklanym dachem patio otwarte na plac Trzech Krzyży.

W sercu Warszawy znajduje się nie jeden obiekt, który wciąż oczekuje na komercjalizację. Należy do nich m.in. dawny budynek Prudential, w którym jak deklaruje twórca Holdingu Liwa i warszawskiego domu handlowego Vitkac, w przyszłym roku ma powstać pięciogwiazdkowy hotel. Budynek Universalu, który znajduje się przy rondzie Dmowskiego za Rotundą zastąpić ma z kolei nowo powstały obiekt biurowy.    

W drugim kwartale 2017 roku planowane jest także zakończenie remontu kamienicy przy Poznańskiej 37. Rewitalizacja budynku z 1904 roku, którego niewątpliwym atutem jest oryginalna fasada, przebiega we współpracy z konserwatorem zabytków.  Odrestaurowany, historyczny budynek dostarczy ponad 4 tys. nowoczesnej powierzchni biurowej z certyfikacją BREEAM.

Trwa także przebudowa Hotelu Europejskiego położonego w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, w którym znajdzie się także 7 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Rewitalizacja obiektu z połowy XIX wieku ma zakończyć się jeszcze w tym roku.  

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lut 04 2016 W Warszawie czeka na najemców 600 tys. m...
Komentarze: 0

 Chętnych na wynajem jednak nie brakuje. W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku

 

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym przybyło ponad 270 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Oddane do użytkowania obiekty zlokalizowane są przeważnie poza centralnym obszarem biznesowym. Najwięcej powierzchni (34 tys. m kw.) dostarczył biurowiec Postępu 14 i Royal Wilanów (29,8 tys. m kw.).

 

W ubiegłym roku ukończony został również centralnie położony Spektrum Tower i  biurowiec Domaniewska Office Hub zlokalizowany na Mokotowie o powierzchni po ok. 27 tys. m kw. każdy, a także Multimedialny Dom Plusa (22,7 m kw.). W ostatnich miesiącach 2015 roku dobiegła też końca budowa Warsaw Spire C (20 tys. m kw.).  

 

Wśród pozostałych biurowców, oddanych w zeszłym roku w Warszawie znajdują się m.in.: Park Rozwoju (16,8 tys. m kw.), Pacific (17,6 tys. m kw.), Karolkowa Business Park (14,6 tys. m kw.) oraz X2 Boutique Office i Poleczki Business Park Lisbon na Ursynowie. W sumie w 2015 roku ukończonych zostało ponad 20 projektów biurowych.

 

W 2015 roku wynajęło się o ponad jedną trzecią więcej biur niż rok wcześniej

 

W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 m kw. powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 roku umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 roku. Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna na wysokim poziomie. Jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m kw. biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum.

 

Specjaliści zauważają, że taka ilość niewynajętych biur daje najemcom, wśród których w Warszawie dominują firmy świadczące różnego rodzaju usługi, dobrą pozycję negocjacyjną. Specjaliści są jednak spokojni o przyszłość warszawskiego rynku biurowego. Uważają, że popyt na biura utrzyma się w Warszawie na wysokim poziomie także w tym roku, a największym powodzeniem nadal będą się cieszyć biurowce zlokalizowane na terenie mokotowskiego zagłębia biurowego i nowe obiekty na bliskiej Woli.

 

Dalsza rozbudowa okolic ronda Daszyńskiego

Rok 2016, jak przewidują eksperci Walter Herz, ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. m kw. biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II.  

 

Wśród największych inwestycji, jakie są w budowie znajduje się także kompleks Generation Park firmy Skanska u zbiegu Prostej i Towarowej, w którym znajdzie się łącznie 84 tys. m kw. powierzchni, a jego najwyższy budynek będzie liczył 140 m (z iglicą 180). W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego buduje także firma Karimpol. 195 metrowa wieża Skyliner będzie należała do najwyższych biurowców w mieście, ale nie przebije liczącej 220 m najwyższej w Warszawie - Warsaw Spire.

 

Nowe wieże biurowe

 

Wieże biurowe mają powstać także w miejscu planowanych do wyburzenia warszawskich budynków. Los hotelu  Mercure, w miejscu którego stanął budynek Q 22, podzielić ma wieżowiec Ilmet znajdujący się przy rondzie ONZ, który zastąpiony zostanie 188 metrowym biurowcem. Nowy obiekt zajmie też miejsce biurowca Kolmexu przy ulicy Grzybowskiej. Zniknąć ma również budynek Universalu znajdujący się za Rotundą u zbiegu alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Firma Commerz Real wiosną tego roku rozpocznie tam budowę nowego obiektu, który dostarczyć ma 28 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. 

 

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.   

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
sty 29 2016 Czy zabraknie biur dla centrów BPO/ SSC?
Komentarze: 0

Jeśli wysoki popyt na powierzchnię biurową w głównych ośrodkach outsourcingu w Polsce utrzyma się, może w nich wystąpić deficyt podaży   

Outsourcing wyrasta na jeden z najsilniejszych filarów polskiej gospodarki. Inwestorzy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i centra usług wspólnych stawiają głównie na aglomeracje pozawarszawskie. W miastach regionalnych firmy z tego sektora odpowiadają za wynajem około połowy powierzchni biurowej.  

W branży, która rośnie w tempie niemal 20 proc. rocznie, pracuje ponad 150 tys. osób, a szacunkowe dane mówią, że do 2020 roku sektor może zatrudniać ćwierć miliona osób. Według przeprowadzonych analiz zdecydowana większość firm z tego segmentu rynku planuje w najbliższych latach poszerzenie zespołu i zajmowanego zaplecza biurowego.  

Centra BPO i SSC rozwijają się przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. W tych miastach sektor odpowiada za wynajem znaczącej, a czasem przeważającej  ilości powierzchni biurowej, a w zlokalizowanych w nich centrach BPO / SSC pracuje 95 proc. osób zatrudnionych w branży.

Dzięki outsourcingowi rynek biurowy rozwija się także w mniejszych miastach, takich jak Rzeszów, w który uwierzyła firma Deloitte, Opole, Radom, Częstochowa, czy Piła. Uwagę inwestorów przyciąga również Olsztyn i Elbląg.

Za mało biur

Miniony rok zapisał się rekordowym wynikiem, jeśli chodzi o ilość wynajętej powierzchni biurowej w całym kraju. Duży zainteresowaniem cieszył się nie tylko stołeczny rynek biurowy, ale i rynki regionalne. Jak podają analitycy Walter Herz w 2015 roku w aglomeracjach poza Warszawą wynajęte zostało ponad 550 tys. m kw. biur. Już po pierwszych trzech kwartałach najemców znalazło więcej powierzchni niż w całym 2014 roku. Największym powodzeniem cieszyły się biura w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, w którym firmy outsourcingowe wynajęły lwią część powierzchni biurowej, która została zakontraktowana.   

Kraków to największy ośrodek outsourcingu w Polsce. Powierzchnia biurowa jest w nim obecnie towarem niemal deficytowym. Na krakowskim rynku biurowym utrzymuje się najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej w kraju (4 proc.). Jeśli tak duży popyt na biura utrzyma się, w tym roku w Krakowie może wystąpić deficyt podaży. Podobna sytuacja może mieć miejsce w Trójmieście i Łodzi. Specjaliści Walter Herz wskazują, że spowoduje to prawdopodobnie wzrost liczby transakcji przednajmu na powierzchnię biurową w obiektach z odleglejszym terminem oddania. 

Inwestorzy 

Swoje inwestycje w Polsce planują rozwijać m.in. firmy niemieckie. Wprawdzie Niemcy inwestują w Polsce głównie w przetwórstwo przemysłowe, ale coraz chętniej angażują też środki w przedsięwzięcia związane z nowoczesnymi usługami dla biznesu i ITO. Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że w tej dziedzinie działają w Polsce 44 firmy niemieckie, co daje im, ex aequo z Wielką Brytanią i Francją, drugie miejsce wśród inwestorów zagranicznych w tym segmencie rynku, za Stanami Zjednoczonymi.

Po przetwórstwie przemysłowym sektor finansowo-ubezpieczeniowy jest tym, w którym niemieckie firmy w Polsce według Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) najwięcej inwestują (26 proc. inwestycji). Nowe projekty lokują głównie we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, ale inwestują także w Łodzi, Opolu, Bydgoszczy, czy Elblągu, który wybrał Siemens.  

Czynniki geopolityczne sprawiają, że w ostatnich latach coraz więcej ukraińskich firm inwestuje kapitał w Polsce. Na Ukrainie dynamicznie rozwija się sektor usług IT, którego roczna wartość wynosi ponad 1 miliard USD, a eksport usług ICT sięga 5 miliardów USD i do 2020 roku ma szansę się potroić. Stąd skłonność do ekspansji na Europę Wschodnią i Centralną firm ukraińskich reprezentujących ten segment. Ukraińskie centra operacyjne funkcjonują już w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie.

Amerykanie, którzy są głównymi, zagranicznymi inwestorami na naszym rynku outsourcingowym widzą ogromny potencjał w polskiej kadrze. Świadczyć mogą o tym choćby centra rozwojowe, które lokują w Polsce. Amazon zainwestował w Polsce ponad 2 mld zł nie tylko w centra logistyczne pod Wrocławiem i Poznaniem. Stworzył także w Gdańsku Centrum Rozwoju Technologii Amazon, które szybko się rozwija i realizuje istotne, globalne projekty.

Warszawskie Centrum Praskie Koneser wybrał zaś Google na siedzibę centrum przedsiębiorczości Campus Warsaw. To ośrodek, którego zadaniem jest integracja społeczności start-upowej z Europy Środkowo-Wschodniej i stworzenie przestrzeni do rozwoju dla firm technologicznych.

Ponad 500 centrów

Zagraniczni inwestorzy prowadzą w naszym kraju ponad 350 centrów usług wspólnych i ośrodków świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Spośród nich 70 firm znajduje się na liście 500 największych przedsiębiorstw na świecie Forbes'a. Prawie 200 kolejnych ośrodków to centra z kapitałem zagranicznym. Dominują wśród nich centra SSC i BPO. Jest też blisko 120 ośrodków badawczo-rozwojowych. Na czwartym miejscu plasują się usługi IT z niemal 80 ośrodkami ITO.

Przedmiotem outsourcingu są najczęściej usługi księgowe, obsługa klienta, usługi IT oraz obsługa finansowa, a w ostatnim czasie mocniej widoczne są usługi związane ze wsparciem sprzedaży. Z tych ostatnich najchętniej korzysta branża FMCG, elektro, finansowa, farmaceutyczna, telekomunikacyjna i touroperatorzy. Polski rynek outsourcingu to już nie tylko księgowość i call center, ale także usługi prawnicze, windykacyjne, czy zarządzanie budynkami i utrzymaniem floty.  

Zatrudnienie rośnie

Od początku 2012 roku do połowy 2014 roku zatrudnienie w outsourcingu wzrosło w Polsce o ponad połowę. W 2016 roku w branży ma zostać zatrudnionych kolejne 20 tys. osób, które w znacznej części wspierać będą nowe inwestycje sektorowe.

Najliczniej sektor reprezentuje Kraków, który w światowych rankingach plasowany jest jako najlepsza europejska lokalizacja dla branży. Zatrudnienie w sektorze sięga w nim prawie 38 tys. osób. W Warszawie w usługach outsourcingowych pracuje 27 tys. osób, a we Wrocławiu jest zatrudnionych niemal 24 tys. ludzi.  Za 4 lata centra outsourcingowe prowadzące działalność w Polsce mogą skupiać nawet 250 tys. osób.

dompress : :