Archiwum luty 2016


lut 22 2016 Luksusowe, warszawskie biura z odzysku
Komentarze: 0

 Poza nowymi inwestycjami, także modernizacja centralnie położonych, warszawskich budynków przyniesie tysiące metrów wysokiej klasy powierzchni biurowej   

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym najemcy wykazali się aktywnością na niespotykaną dotąd skalę. Wynajęta została rekordowa ilość powierzchni biurowej - ponad 800 tys. m kw., o przeszło jedną trzecią więcej niż w 2014 roku.  

Tempa nie zwalniali także deweloperzy. Jak podsumowują analitycy firmy doradczej Walter Herz, ubiegły rok przyniósł warszawskiemu rynkowi biurowemu ponad 20 nowych obiektów. Specjaliści przewidują, że 2016 rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej owocny.

Doradcy Walter Herz, którzy udostępnili właśnie najbardziej aktualną mapę stołecznych obiektów biurowych, obliczają że w tym roku w Warszawie może przybyć kolejne 400-450 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do biur, jakie wejdą na rynek w zakończonych projektach, dojdzie jeszcze powierzchnia w modernizowanych budynkach.  

Największym repozycjonowanym biurowcem w 2015 roku jest liczący 28 tys. m kw. powierzchni najmu Spectrum Tower, położony w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Twardej. Pod koniec minionego roku zakończona została również budowa biurowca klasy A - Nowy Świat 2.0., który stanął pomiędzy Centrum Bankowo-Finansowym Nowy Świat, a placem Trzech Krzyży. Nowy biurowiec jest jednym z elementów rozbudowy i modernizacji tego terenu. Projekt obejmuje również rewitalizację budynku Centrum Bankowo-Finansowego wraz z parkingiem i dziedzińcem, na którym ma zostać zaaranżowana aktywna przestrzeń miejska. Siedmiokondygnacyjny obiekt dostarczy po obliczonej na okres dwóch lat modernizacji, 16 tys. m kw. powierzchni biurowej, której standard zostanie podniesiony do klasy A.   

Nowoczesne biura będą też w dawnym budynku Domu Wydawniczego Bellona, który znajduje się u zbiegu Towarowej i Grzybowskiej. Prowadzone obecnie prace remontowe mają doprowadzić do renowacji biurowca, który częściowo wpisany został do rejestru zabytków. Odrestaurowany obiekt zostanie połączony z placem Europejskim przy Warsaw Spire.

Niedaleko, przy ulicy Żelaznej na realizację czeka wciąż inwestycja ArtNorblin, której bazą jest dziesięć zabytkowych budynków dawnej fabryki słynnych, warszawskich platerów. Według założeń nad historycznymi zabudowaniami znaleźć się ma szklana nadbudowa. Poza 40 tys. m kw. wysokiej klasy powierzchni biurowej projekt przewiduje stworzenie otwartej, miejskiej przestrzeni handlowej, usługowej i kulturalnej.  

Renowację przechodzi natomiast położona przy rondzie Charles'a de Gaulle'a kamienica rodziny Branickich. Zabytkowy budynek z początku XX wieku usytuowany na szlaku Traktu Królewskiego przy Smolnej 40 zaoferuje kilka tysięcy wysokiej klasy powierzchni biurowej.

Powierzchnię biurową klasy A+ po przebudowie zaoferuje również budynek usytuowany przy placu Trzech Krzyży, w którym przez kilkanaście lat mieściła się siedziba ING. Po zakończeniu modernizacji obiektu znajdujące się w nim biura spełniać mają wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Ethos zyska nowe, pięciokondygnacyjne skrzydło od strony Skarpy Wiślanej, a jego sercem stanie się ogólnodostępne, przykryte szklanym dachem patio otwarte na plac Trzech Krzyży.

W sercu Warszawy znajduje się nie jeden obiekt, który wciąż oczekuje na komercjalizację. Należy do nich m.in. dawny budynek Prudential, w którym jak deklaruje twórca Holdingu Liwa i warszawskiego domu handlowego Vitkac, w przyszłym roku ma powstać pięciogwiazdkowy hotel. Budynek Universalu, który znajduje się przy rondzie Dmowskiego za Rotundą zastąpić ma z kolei nowo powstały obiekt biurowy.    

W drugim kwartale 2017 roku planowane jest także zakończenie remontu kamienicy przy Poznańskiej 37. Rewitalizacja budynku z 1904 roku, którego niewątpliwym atutem jest oryginalna fasada, przebiega we współpracy z konserwatorem zabytków.  Odrestaurowany, historyczny budynek dostarczy ponad 4 tys. nowoczesnej powierzchni biurowej z certyfikacją BREEAM.

Trwa także przebudowa Hotelu Europejskiego położonego w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, w którym znajdzie się także 7 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Rewitalizacja obiektu z połowy XIX wieku ma zakończyć się jeszcze w tym roku.  

 

Autor: Walter Herz

dompress : :
lut 04 2016 W Warszawie czeka na najemców 600 tys. m...
Komentarze: 0

 Chętnych na wynajem jednak nie brakuje. W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku

 

W minionym roku na warszawskim rynku biurowym przybyło ponad 270 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Oddane do użytkowania obiekty zlokalizowane są przeważnie poza centralnym obszarem biznesowym. Najwięcej powierzchni (34 tys. m kw.) dostarczył biurowiec Postępu 14 i Royal Wilanów (29,8 tys. m kw.).

 

W ubiegłym roku ukończony został również centralnie położony Spektrum Tower i  biurowiec Domaniewska Office Hub zlokalizowany na Mokotowie o powierzchni po ok. 27 tys. m kw. każdy, a także Multimedialny Dom Plusa (22,7 m kw.). W ostatnich miesiącach 2015 roku dobiegła też końca budowa Warsaw Spire C (20 tys. m kw.).  

 

Wśród pozostałych biurowców, oddanych w zeszłym roku w Warszawie znajdują się m.in.: Park Rozwoju (16,8 tys. m kw.), Pacific (17,6 tys. m kw.), Karolkowa Business Park (14,6 tys. m kw.) oraz X2 Boutique Office i Poleczki Business Park Lisbon na Ursynowie. W sumie w 2015 roku ukończonych zostało ponad 20 projektów biurowych.

 

W 2015 roku wynajęło się o ponad jedną trzecią więcej biur niż rok wcześniej

 

W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 m kw. powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 roku umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 roku. Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna na wysokim poziomie. Jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m kw. biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum.

 

Specjaliści zauważają, że taka ilość niewynajętych biur daje najemcom, wśród których w Warszawie dominują firmy świadczące różnego rodzaju usługi, dobrą pozycję negocjacyjną. Specjaliści są jednak spokojni o przyszłość warszawskiego rynku biurowego. Uważają, że popyt na biura utrzyma się w Warszawie na wysokim poziomie także w tym roku, a największym powodzeniem nadal będą się cieszyć biurowce zlokalizowane na terenie mokotowskiego zagłębia biurowego i nowe obiekty na bliskiej Woli.

 

Dalsza rozbudowa okolic ronda Daszyńskiego

Rok 2016, jak przewidują eksperci Walter Herz, ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. m kw. biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II.  

 

Wśród największych inwestycji, jakie są w budowie znajduje się także kompleks Generation Park firmy Skanska u zbiegu Prostej i Towarowej, w którym znajdzie się łącznie 84 tys. m kw. powierzchni, a jego najwyższy budynek będzie liczył 140 m (z iglicą 180). W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego buduje także firma Karimpol. 195 metrowa wieża Skyliner będzie należała do najwyższych biurowców w mieście, ale nie przebije liczącej 220 m najwyższej w Warszawie - Warsaw Spire.

 

Nowe wieże biurowe

 

Wieże biurowe mają powstać także w miejscu planowanych do wyburzenia warszawskich budynków. Los hotelu  Mercure, w miejscu którego stanął budynek Q 22, podzielić ma wieżowiec Ilmet znajdujący się przy rondzie ONZ, który zastąpiony zostanie 188 metrowym biurowcem. Nowy obiekt zajmie też miejsce biurowca Kolmexu przy ulicy Grzybowskiej. Zniknąć ma również budynek Universalu znajdujący się za Rotundą u zbiegu alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Firma Commerz Real wiosną tego roku rozpocznie tam budowę nowego obiektu, który dostarczyć ma 28 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. 

 

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.   

 

 

Autor: Walter Herz

dompress : :