Najnowsze wpisy, strona 2


lut 24 2025

Scallier otwiera siódmy park handlowy w...


Komentarze: 0

Poznańska firma Scallier, prowadząca intensywną działalność w Rumunii, gdzie rozbudowuje sieć parków handlowych, otwiera kolejny obiekt pod marką Funshop Park
Park handlowy o powierzchni około 10 000 mkw., realizowany w dzielnicy miasta Arad jest na finiszu budowy. Oficjalne otwarcie centrum zaplanowane zostało na 6. marca br.

Nowy park przyciągnął znane marki, wśród których znalazły się DM, Sinsay, Pepco, KIK, Tedi, czy Agroland. Kompleks mieścił będzie popularny, sieciowy klub fitness - Stay Fit Gym oraz kilka restauracji. W projekcie przewidziany został również zewnętrzny food court i plac zabaw. W supermarkecie Lidl, który jest głównym najemcą obiektu, okoliczni mieszkańcy robią już zakupy od grudnia minionego roku.

Wojciech Jurga, partner zarządzający Scallier potwierdza, że zaangażowanie w budowę projektów handlowych w Rumunii jest wpisane w model rozwoju realizowany aktualnie przez firmę. – Rumuński rynek handlowy szybko rośnie. Wybija się dynamiką inwestycyjną na tle innych rynków europejskich. W przypadku tego sektora możemy mówić o boomie. Rumunia plasuje się w czołówce państw, które są beneficjentami funduszy unijnych. W kraju notowany jest spory wzrost sprzedaży detalicznej, znacznie przewyższający średnie statystyki unijne. To niewątpliwie czynniki zachęcające do realizacji na tym rynku nowych projektów handlowych. Szczególnie, że jego poziom nasycenia nowoczesnymi powierzchniami jest jednym z najniższych w Europie, a zasoby handlowe Rumunii są trzykrotnie mniejsze niż w Polsce – wyjaśnia. – Atrakcyjnej oferty handlowej brakuje w wielu rejonach, przede wszystkim na obszarach podmiejskich i lokalizacjach regionalnych. Tam plasujemy nasze inwestycje. Korzystając z dobrej koniunktury, jaka jest udziałem rumuńskiego rynku, od kilku lat rozwijamy na nim inwestycje w parki handlowe. Planujemy nadal konsekwentnie zwiększać udział firmy w tym rynku, co podkreśla nasze zaangażowanie w jego rozwój – informuje Wojciech Jurga.

Inwestycja w Arad jest siódmym parkiem handlowym zrealizowanym przez Scallier na rumuńskim rynku. W portfolio firmy znajdują się parki handlowe w Roșiorii de Vede, Fokszany, Timișoara, Turda, Vaslui i Mosnita. Scallier dostarczył na lokalny rynek łącznie około 60 000 mkw. powierzchni GLA. Wszystkie obiekty handlowe realizowane przez firmę są certyfikowane w ekologicznym systemie BREEAM.

Decyzję o realizacji parku handlowego w rejonie miasta Arad, które usytuowane jest w zachodniej części Rumunii i liczy około 150 tys. mieszkańców zdeterminował wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie handlowe na tym obszarze oraz zainteresowanie komfortowymi zakupami blisko domu, preferowanymi przez mieszkańców.

Park handlowy, który Scallier otwiera w Arad jest już niemal w pełni wynajęty, około 95 proc. powierzchni zostało zakontraktowane. Nowoczesny obiekt handlowy zapewni lokalnej społeczności zróżnicowaną ofertę, na którą złożą się, zarówno sklepy znanych, międzynarodowych marek, jak i propozycje handlowe i usługowe rumuńskich firm, w tym przedsiębiorstw lokalnych.

lut 18 2025

Cornerstone zostaje w krakowskim High5ive


Komentarze: 0

Firma Cornerstone OnDemand, lider w dziedzinie rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim, zdecydowała się pozostać w krakowskim kompleksie High5ive. Firma przedłużyła umowę najmu na ponad 1500 mkw. powierzchni. Kompleksowe wsparcie doradcze w procesie renegocjacji umowy zapewniła najemcy firma Walter Herz.

– Zdecydowaliśmy się przedłużyć umowę najmu, ponieważ High5ive zapewnia wysoki standard w każdym wymiarze i gwarantuje odpowiedni komfort pracy, co jest kluczowym elementem w procesie zdobywania nowych, utalentowanych pracowników i motywowania zespołu. Kompleks jest miejscem przyjaznym dla środowiska, które wspiera wellbeing użytkowników. Oferuje odpowiednio zoptymalizowane środowisko pracy, pozwalające wzmacniać kontakty między pracownikami i sprzyjające pracy zespołowej. Atrakcyjne położenie w centrum Krakowa umożliwia natomiast, zarówno łatwy dojazd, jak i możliwość korzystania z rozbudowanej infrastruktury usługowej w okolicy – powiedziała Anna Krasińska, Senior Regional Facilities Manager w Cornerstone.

– Naszą rolą było wsparcie Cornerstone w renegocjacji warunków biznesowych umowy, w tym optymalizacja przestrzeni. Po przedstawieniu analizy opcji dostępnych na krakowskim rynku oraz negocjacjach z wynajmującym, udało się sprawnie dojść do konsensusu w zakresie długości kontraktu oraz innych zapisów nowej umowy. Przejście na hybrydowy model pracy zmieniło wymagania firmy, co doprowadziło do bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni i jej częściowej redukcji. W rezultacie firma zajmuje obecnie jedno piętro w budynku – informuje Kamil Kowalewski, Associate Director w Walter Herz.

High5ive to zlokalizowany w ścisłym centrum Krakowa kompleks pięciu budynków biurowych, wybudowanych przez Skanska, który oferuje łącznie około 70 000 mkw. powierzchni. Te przyjazne dla środowiska budynki wyróżniają się wyjątkowymi fasadami i zapewniają atrakcyjne środowisko pracy.

Projekt usytuowany jest w pobliżu najważniejszych atrakcji Krakowa, oferuje najemcom szereg udogodnień, takich jak concierge, tereny zielone, publiczne boisko do koszykówki oraz wygodny dostęp do sklepów i restauracji. Inwestycja dysponuje infrastrukturą dedykowaną dla rowerzystów. Na jej terenie znajdują się m.in. stojaki rowerowe, stacje ładowania, prysznice, szatnie i stacje napraw rowerów.

High5ive mieści się w pobliżu renomowanych uczelni i krakowskiego Starego Rynku. Lokalizacja umożliwia korzystanie z bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej Krakowa. Sprawne połączenia komunikacyjne ułatwiają dotarcie do innych dzielnic miasta. Do lotniska w Balicach można dojechać w ciągu 25 minut.

 

lut 04 2025

Luksusowe nieruchomości w Europie zyskują...


Komentarze: 0

Nieruchomości premium nadal świetnie chronią kapitał i przynoszą wysoki zysk. Europa jest teraz częściej celem zamożnych nabywców niż popularne, światowe lokalizacje

Nieruchomości premium to nadal znakomity pomysł na bezpieczną inwestycję kapitału. Analizy rynkowe mówią, że wyceny luksusowych domów i mieszkań w Polsce i w Europie rosną znacznie szybciej niż mieszkań standardowych. Niezależnie od koniunktury rynkowej wartość wysokiej klasy nieruchomości w naszym kraju idzie w górę co najmniej 10 proc. rocznie. Mieszkaniowy luksus dostępny jest od 40 tys. zł/mkw., a w najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych lokalizacjach metr kosztuje nawet 100 tys. zł i więcej.

Luksusowy zysk

– Nieruchomości premium, nie tylko trzymają wartość, ale stale na niej zyskują. Grupa osób, która jest nimi zainteresowana to wytrawni negocjatorzy i znawcy rynku. Wiedzą, że luksusowe nieruchomości są najbardziej odporne na wahania rynku, skoki koniunktury i wszelkie kryzysy. Grono konsumentów na tym rynku rośnie. W Polsce najwyższej jakości produktów jest ograniczona ilość, dlatego ich ceny konsekwentnie wzrastają. Nabywcy notują kilkudziesięcioprocentowe zyski z inwestycji, a rentowość najmu sięga 9-10 proc. w skali roku. Nie ma bardziej dochodowej opcji niż rynek nieruchomości premium – zapewnia Katarzyna Goryszewska, Head of Luxury Residential Agency, nowej linii biznesowej Walter Herz.

Na naszym rynku ceny luksusowych nieruchomości są znacznie niższe niż w zachodniej części Europy. W Wielkiej Brytanii obowiązują jedne z najwyższych stawek na kontynencie. Na londyńskim rynku średnia cena za metr w tym sektorze nieruchomości wynosi około 30 000 euro. Ceny kształtują się podobnie w Monako, czy w najdroższych, światowych lokalizacjach, jak Nowy Jork i Hongkong. Przykładowo, Amsterdam jest o połowę tańszy. Wysokie stawki dyktowane w Londynie powodują, że pod względem ilości transakcji dystansują go tańsze pod tym względem Paryż czy Madryt. W stolicy Francji za metr kwadratowy na rynku premium trzeba zapłacić średnio 23 000 euro, co jest porównywalnie m.in. z Sydney.

W obecnej sytuacji geopolitycznej na znaczeniu zyskują miasta europejskie, kosztem innych, światowych lokalizacji, popularnych wśród klientów premium. W ostatnich latach w Europie widoczny jest większy napływ inwestorów z Ameryki Północnej. Rośnie także grupa zamożnych nabywców azjatyckich, którzy preferują lokalizacje europejskie i stawiają na takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, czy Włochy. Globalni inwestorzy celują teraz znacznie częściej w europejskie miasta, szczególnie te zlokalizowane na południu. Znaczenie Europy wzrasta względem Ameryki Północnej i Azji, które tradycyjnie uważane są za kluczowe rynki dla inwestycji w segmencie premium.

Warszawa skupia jedną trzecią krajowego luksusu

W Polsce sektor nieruchomości premium stale zwiększa swój potencjał, choć dynamika wzrostu mocno spadła, wpisując się w trendy globalne. Polski rynek luksusowych nieruchomości jest relatywnie młody, a jego zasoby stanowią zaledwie drobny procent całego rynku mieszkaniowego. Wartość nieruchomości premim w naszym kraju szacuje się na 3,5 mld zł.

Około 30 proc. luksusowych zasobów w Polsce skupionych jest w Warszawie. Oferty w tym standardzie należy poszukiwać przede wszystkim w największych miastach. Zdecydowana większość nieruchomości znajduje się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Gdyni. Mieszkaniowy luksus dostępny jest też w kurortach.

Wśród projektów, które są aktualnie w fazie realizacji wymienić można m.in. luksusowy, piętnastokondygnacyjny apartamentowiec Flare firmy Archicom, który powstaje przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie i zaoferuje 76 apartamentów, w tym wyjątkowe penthousy. Firma realizuje także przy ulicy Miedzianej 7 w stolicy budynek apartamentowy z kameralną salą kinową strefą fitness i SPA, salą klubową i barem, który jest częścią wielofunkcyjnego kompleksu Towarowa 22.

Spółka Serenus, powiązana z giełdową firmą deweloperską BBI Development zabudowuje natomiast grunt tuż obok Ogrodu Krasińskich i placu Bankowego w Warszawie. Przy ulicy Długiej, tuż przy gmachu Arsenału powstaje ekskluzywna Villa Bogoria z 35 mieszkaniami premium.

W Gdańsku, przy Nowej Motławie startuje z kolei nowa inwestycja premium firmy Euro Styl. Na Dolnym Mieście powstanie apartamentowiec Esencja, który wyróżnić będzie zdobiona elewacja.

Do najbardziej prestiżowych obiektów w Polsce należą warszawskie wieże Złota 44 i Cosmopolitan oraz Rezydencja Foksal. W Krakowie to apartamentowiec Angel Wawel i Browar Lubicz. We Wrocławiu multi-funkcyjny kompleks Ovo i wysokościowiec Sky Tower. Tej klasy nieruchomości to także gdyńskie Sea Towers i poznańskie Apartamenty przy Warzelni.

Różnorodna grupa inwestorów

– Jeśli chodzi o nabywców nieruchomości premium, wyróżnić można kilka grup klientów, którzy lokują w nie środki. Często są to zamożne osoby z polskimi korzeniami, które znalazły swoje miejsce w różnych zakątkach świata, ale czują potrzebę posiadania nieruchomości w ojczyźnie. Kolejną grupą są biznesmeni, którzy rozpoczynają współpracę z Polską. Kupują też turyści, którzy zakochali się w naszym kraju. Widoczni są również inwestorzy, dla których najważniejsze są przyszłe zyski, a także przedstawiciele wolnych zawodów czy osoby, chcące zamanifestować swój prestiż. Rosnącą grupą klientów na polskim rynku premium są zamożni obcokrajowcy, głównie z Ukrainy i Białorusi oraz Turcji. Na wynajem w luksusowych budynkach decydują się natomiast menedżerowie, inwestorzy zagraniczni, polscy biznesmeni poszukający domu w miejscu, z którym związani są biznesowo, dzieci właścicieli dużych firm, rozpoczynające studia albo prace w danym mieście oraz turyści – wymienia Katarzyna Goryszewska.

Transakcje zawierane w sektorze nieruchomości premium opiewają na imponujące kwoty. W ubiegłym roku został sprzedany dwupiętrowy, ponad 400 metrowy apartament położony na Wyspie Spichrzów w Gdańsku w cenie 24,8 mln zł.

Dwa lata temu w Krakowie deweloper Angel Poland Group za 15 mln zł sprzedał apartament o powierzchni 700 mkw. w budynku Angel Wawel położonym u zbiegu ulic Sukienniczej i Koletek w Krakowie. W tym samym roku 480 metrowy apartament na 50. piętrze warszawskiego budynku Złota 44 inwestor kupił za 22,9 mln zł, by odsprzedać go z zyskiem jesienią ubiegłego roku. Inny apartament w tej luksusowej wieży zmienił właściciela po sfinalizowaniu transakcji o wartości przeszło 20 mln zł.

Za 50 mln zł poszła ekskluzywna rezydencja na warszawskim Żoliborzu. Apartament o powierzchni ponad 340 mkw. przy ulicy Szarej w Warszawie został sprzedany za 20,4 mln zł, a luksusowe mieszkanie przy ulicy Topiel 18 za 10,2 mln zł.

sty 30 2025

Walter Herz wchodzi w segment premium


Komentarze: 0

Firma doradcza Walter Herz rozszerza zakres usług i otwiera kolejną linię biznesową - Walter Herz Luxury Residential. Na czele nowej agencji stanęła Katarzyna Goryszewska, która objęła w firmie stanowisko Head of Luxury Residential Agency.
Walter Herz podkręca tempo rozwoju biznesu i ogłasza otwarcie nowej linii biznesowej – Walter Herz Luxury Residential. Agencja będzie wspierała klientów w zakresie zakupu, sprzedaży i wynajmu nieruchomości luksusowych w Polsce. Usługi świadczone w ramach działalności nowego podmiotu obejmują kompleksowe doradztwo, opracowywanie prognoz rynkowych i analiz warunków inwestycyjnych, reprezentację klientów w negocjacjach postanowień kontraktów oraz kompleksową obsługę procesów transakcyjnych.

Katarzyna Goryszewska, która została szefową nowej linii biznesowej Walter Herz z wykształcenia jest prawnikiem. To uznana profesjonalistka z 19 letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Specjalistyczne umiejętności zdobywała m.in. jako wieloletnia dyrektorka operacyjna Złotej 44. W trakcie kariery zawodowej współpracowała także z kilkoma firmami deweloperskimi, m.in. Orco Poland, BBI Development i Agro-man.

W swojej nowej roli Katarzyna Goryszewska jest odpowiedzialna za zarządzanie pracami dedykowanego zespołu oraz wdrażanie procesów kupna, sprzedaży, wynajmu i zarządzania nieruchomościami luksusowymi. Zadaniem dyrektor jest też wprowadzenie procedur związanych z obsługą klienta premium. Katarzyna będzie aktywnie wspierać rozwój biznesowy Walter Herz, dzięki swoim kompetencjom, które stanowią cenny wkład dla realizacji projektów w obszarze wymagającego rynku nieruchomości premium.

– Otwarcie linii biznesowej Walter Herz Luxury Residential to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju firmy. Po przeszło roku od startu Walter Herz Invest, linii usług skierowanej na współpracę z inwestorami realizującymi projekty w sektorze retail, logistycznym i mieszkaniowym, uzupełniliśmy portfolio usług o doradztwo związane z segmentem nieruchomości premium. W ten sposób możemy zaoferować klientom kompleksową obsługę, obejmującą wszystkie sektory rynku nieruchomości – przyznaje Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz. – Zespół Walter Herz zyskał kolejną profesjonalistkę, co otwiera szerokie możliwości realizacji projektów w nowym obszarze i stanowi olbrzymią wartość dla klientów, którzy oczekują wsparcia na każdym etapie procesu – dodaje Bartłomiej Zagrodnik.

– Poprzez działalność Walter Herz Luxury Residential będziemy służyć wsparciem doradczym klientom zainteresowanym nieruchomościami luksusowymi w Polsce i za granicą. Zespół doradców będzie wspierał inwestorów od rozpoczęcia do zakończenia realizacji transakcji. Będziemy koncentrować się na wysokiej klasy obsłudze, rzetelności we współpracy oraz jakości produktu, co ma fundamentalne znaczenie na tym rynku. Cieszy mnie perspektywa pracy z utalentowanym zespołem Walter Herz. Myślę, że razem będziemy realizować wyjątkowe projekty, jak również budować długoterminową wartość dla naszych klientów – mówi Katarzyna Goryszewska, Head of Luxury Residential Agency.

Doskonała znajomość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce, bogate doświadczenie poparte sukcesami i doskonałe rozumienie specyficznych potrzeb grupy klientów premium z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju Walter Herz i umacniania pozycji firmy na rynku.

sty 23 2025

W stronę słońca


Komentarze: 0

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce. Raport podsumowujący 2024 rok. Autorzy: Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska (Research & Data Manager) oraz Agnieszka Bykowska (Research Analyst)

Wyraźne ożywienie na rynku

Po ostatnich trudnych latach na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych, z wyraźnym spowolnieniem w 2023 r., wyniki 2024 roku pozwalają uwierzyć w stabilizację i patrzeć w przyszłość z optymizmem. Całkowity wolumen transakcji w Polsce w 2024 r. przekroczył ponad dwukrotnie wartość z 2023 r., potwierdzając znaczne ożywienie aktywności na rynku. „Powrót inwestorów wynika z obniżek stóp procentowych zainicjowanych latem przez EBC i FED, które przekładają się na większą dostępność bardziej przystępnego finansowania.” – komentuje Marcin Purgal, Senior Director, Investment.

Całkowity wolumen inwestycji w Polsce w 2024 r. osiągnął 5 mld euro. Szczególnie imponujący był IV kwartał, którego wynik przebił wolumen inwestycji z całego 2023 roku. Taki wynik został zbudowany dzięki powrotowi dużych transakcji, zarówno portfelowych jak i pojedynczymi aktywami. „Warto zauważyć, że 10 największych (spośród 130 zamkniętych) transakcji odpowiadało za prawie 50% całkowitego wolumenu. Podobną płynność, z dominacją kilku największych transakcji, obserwowaliśmy w 2022 roku.” – zwraca uwagę Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Research & Data Manager.

Sektor biurowy stanowił 1/3 całkowitego wolumenu w 2024 r. Imponująca sprzedaż Warsaw UNIT była największą transakcją pojedynczym aktywem w Europie w sektorze biurowym w ubiegłym roku. W sektorze handlowym za połowę wolumenu odpowiadały 2 duże regionalne centra handlowe - Magnolia Park we Wrocławiu i Silesia City Center w Katowicach. Z kolei w segmencie magazynowym zwiększyła się liczba transakcji portfelowych. Sektor hotelowy odnotował 11 transakcji a sektor mieszkaniowy – 13.

Główne liczby:

5 mld euro – całkowity wolumen inwestycyjny 2024 r. (239% rok do roku)
Wynik za sam IV kw. 2024 przekroczył całkowity wolumen inwestycyjny zrealizowany w 2023 r.
130 zrealizowanych transakcji
10 największych transakcji odpowiadało za prawie 50% całkowitego wolumenu w 2024 r.


SEKTOR BIUROWY

Warszawskie deale na skalę europejską oraz powrót regionów

W 2023 r. wzrosło zainteresowanie inwestorów starszymi budynkami biurowymi typu „value-add” i oportunistycznymi. Z kolei w 2024 r. odnotowaliśmy już większą ilość sprzedaży aktywów typu „core” i „core+”, zwłaszcza w Warszawie. Trend ten wskazuje na obecność przecen na rynku - ceny sprzedaży są już bardziej dostosowane do aktualnych warunków rynkowych. Niemniej jednak, popyt na starsze nieruchomości z potencjałem do dalszej konwersji pozostaje silny.

Największa transakcja pojedynczym aktywem w Polsce w 2024 r. w sektorze biurowym - przejęcie Warsaw UNIT przez Eastnine AB - była również największą taką transakcją w Europie w ubiegłym roku. Pod względem wolumenu, główną transakcją sektora była jednak sprzedaż 49% udziałów w biurowym portfelu CPI, która odpowiadała za ponad 1/4 całkowitego wolumenu. Inne ciekawe budynki biurowe, które zmieniły właściciela w 2024 r., to P180, Studio B i Lakeside. W tej ostatniej transakcji zespół Avison Young miał przyjemność współ-reprezentować sprzedającego.

Istotnym trendem było ożywienie na regionalnych rynkach biurowych. Spośród 45 transakcji sektora, 13 było zlokalizowanych w miastach regionalnych. Stanowi to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to sprzedano jedynie 2 biurowce w Krakowie.

„Co ciekawe, obserwujemy również rosnące zainteresowanie nabywaniem biurowców przez ich najemców. Interesujące przykłady to np. zakup Bokserska Office Center w Warszawie przez Enter Air, Match Point B przez GPoland i Domaniewska 50A przez Ryan Air, a także kilka przejęć przez instytucje publiczne. Kolejne tego typu transakcje są planowane i znajdują się w początkowych fazach negocjacji.” – dodaje Marcin Purgal.

Polski kapitał, odpowiedzialny za prawie 40% transakcji biurowych, staje się coraz bardziej znaczący w tym sektorze, wykazując rosnący apetyt na mniejsze biurowe formaty. Rodzimy kapitał inwestuje już nie tylko w obiekty mieszkaniowe, ale nieruchomości komercyjne również stają się opcją inwestycyjną.

Główne liczby:

1,6 miliarda euro – całkowity wolumen sektora (382% rok do roku)
32 transakcje w Warszawie (na 45 w 2024 r.)
Największa transakcja pojedynczym aktywem w sektorze biurowym w Europie
Polski kapitał odpowiadał za 40% liczby transakcji w sektorze


SEKTOR HANDLOWY

Transakcje znanymi centrami handlowymi

„Sektor handlowy odpowiadał za 32% całkowitego wolumenu w 2024 roku, odnotowując znaczący wzrost o 10 p.p. w porównaniu do 2023 r. Zmieniła się również struktura nabywanych aktywów, z widocznym przesunięciem w kierunku regionalnych centrów handlowych, w tym dużych nieruchomości typu „prime”.” – zauważa Artur Czuba, Associate Director, Investment.

Sektor zakończył 2024 r. łącznym wolumenem 1,6 mld euro, co jest najwyższym wynikiem od 2019 roku. Najbardziej znaczącymi transakcjami były przejęcia przez NEPI Rockcastle Magnolia Park we Wrocławiu i Silesia City Centre w Katowicach, które stanowiły 50% całkowitego wolumenu inwestycji w sektorze w 2024 r. Ten sam inwestor nabył w 2022 r. Forum Gdańsk.

Inną ważną transakcją była sprzedaż portfela centrów handlowych przez Cromwell na rzecz czeskiego inwestora Star Capital Finance. Wśród pozostałych transakcji regionalnymi centrami handlowymi znalazły się Galeria Wisła w Płocku i Centrum Galardia w Starachowicach, gdzie w obu przypadkach Avison Young reprezentował sprzedającego na zasadach wyłączności.

Parki handlowe, pozostające w cieniu dużych centrów handlowych, nadal cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. W 2024 r., podobnie jak w 2023 r., parki handlowe stanowiły połowę całkowitej liczby transakcji, a Avison Young pośredniczył w ponad 20% z nich.

Główne liczby:

1,6 miliarda euro – całkowity wolumen sektora (372% rok do roku)
12 transakcji centrami handlowymi (na 32 w 2024 r.)
2 regionalne centra handlowe typu „prime” sprzedane


SEKTOR MAGAZYNOWY

Powrót transakcji portfelowych

Sektor magazynowy dominował na polskim rynku inwestycyjnym w 2023 r., stanowiąc prawie połowę całkowitego wolumenu inwestycji. W związku z tym wzrost odnotowany w 2024 r. nie był aż tak spektakularny jak w innych sektorach nieruchomości.

W 2024 r. sektor magazynowy odnotował wolumen 1,3 mld euro, zbudowany głównie w oparciu o transakcje portfelowe. Wśród 7 transakcji typu „multi-asset”, stanowiących ponad 50% całkowitego wolumenu sektora, 2 były częścią europejskich przejęć portfelowych. Oznacza to powrót dużych międzynarodowych portfeli na rynek inwestycyjny. Większość sprzedanych aktywów (z wyłączeniem sprzedaży akcji DL Invest) była zlokalizowana w 5 głównych hubach magazynowych.

„Oczekuje się, że zmniejszająca się rozbieżność cenowa między sprzedającymi a kupującymi jeszcze bardziej przyspieszy wzrost wyników w sektorze. Także rosnące znaczenie „nearshoringu” na polskim rynku logistycznym stwarza znaczne możliwości dalszego rozwoju rynku. Natomiast coraz bardziej uwidaczniają się różnice cenowe między nieruchomościami zgodnymi z normami ESG a starszymi aktywami.” – komentuje Bartłomiej Krzyżak, Senior Director, Investment.

Główne liczby:

1,3 miliarda euro – całkowity wolumen sektora (127% rok do roku)
7 transakcji portfelowych (na 29 w 2024 r.)
Transakcje portfelowe odpowiadały za 50% wolumenu sektora


PRS

10-lecie rynku

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce obchodzi 10-lecie. Przez dekadę sektor dynamicznie się rozwijał, dostarczając prawie 20 000 ukończonych lokali, z dodatkowymi ponad 10 000 w budowie (status na koniec 2024 r.). W ubiegłym roku ukończono 28 nowych projektów PRS, które wprowadziły na rynek ponad 5 900 mieszkań, z czego 16 zlokalizowanych było w miastach regionalnych.

Większość nowych inwestycji to projekty operatorów PRS o ugruntowanej pozycji, a tylko jeden został zrealizowany przez nowego gracza na rynku - AP Słowackiego. Łącznie 3 największe podmioty obecne na rynku - Resi 4 Rent, Vantage Rent i Fundusz Mieszkań na Wynajem - odpowiada obecnie za ponad 50% istniejących zasobów PRS. Prognozy na 2025 r. zakładają dostarczenie kolejnych 6 500 lokali, z czego 70% wzbogaci rynki regionalne.

W 2024 r. rynek mieszkaniowy odnotował łącznie 12 zamkniętych transakcji w sektorze PRS, osiągając rekordowy wynik 344 mln euro. Transakcje w sektorze PRS zostały sfinalizowane głównie przez już aktywnych operatorów rynkowych, z wyjątkiem jednego nowego nabywcy, a mianowicie Lew Investment, który nabył projekt Urban Home od G City w Krakowie. Warto zauważyć, że inwestorzy ze Szwecji byli odpowiedzialni za 50% całkowitego wolumenu inwestycji w PRS.

Warszawa nadal była liderem, z 9 transakcjami sfinalizowanymi w stolicy. W 2024 r. miała również miejsce transakcja portfelowa - sprzedaż przez City Living portfela mieszkań zlokalizowanych w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy - w której pośredniczył Avison Young.

Główne liczby:

344 miliony euro – całkowity wolumen sektora
12 transakcji
Dominacja Warszawy w strukturze transakcji
1 transakcja portfelowa


CO DALEJ?

Polska pozostaje atrakcyjna dla inwestorów dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu i solidnym fundamentom rynkowym
Spodziewamy się kontynuacji trendu obniżek stóp procentowych, wraz z rozluźnieniem polityki kredytowej banków
Oczekujemy dalszej poprawy płynności inwestycyjnej we wszystkich klasach aktywów
Ogólna atrakcyjność mniejszych formatów nieruchomości z długim WAULT
Rosnące zainteresowanie spółkami typu REIT z Europy Zachodniej, a także krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich
Spodziewamy się transakcji kształtujących nowe poziomy stóp kapitalizacji